فیلم آموزشی فارسی پردازش سیگنال دیجیتال

 مقدمه

  پردازش سیگنال با استفاده از کامپیوتر های دیجیتال و  سخت افزار های دیجیتال ویژه، اهمیت زیادی را در طی دهه گذشته پیدا کرده است. انعطاف پذیری ذاتی عناصر دیجیتال، امکان بهره گیری از طیف وسیعی از فنون پردازش سیگنال را داده است، فنونی که قبلا اجرای آن ها غیر ممکن بوده است

 پیشرفت ها در فناوری مدار یکپارچه اثر قابل توجهی بر روی زمینه های فنی ای داشته اند که  از  روش های پردازش سیگنال دیجیتال و  سخت افزار استفاده کرده اند. کاربرد این فنون امروزه در زمینه های متنوع نظیر مهندسی زیست پزشکی، آکوستیک، سونار، رادار، زلزله شناسی، ارتباطات گفتار، تلفن، علوم هسته ای، پردازش تصویر و موارد دیگر رایج است. از این روی، یک درک کامل از مبانی و فنون پردازش سیگنال دیجیتال با برنامه های پردازش سیگنال اساسی است.

 اهداف

این مجموعه از دروس مربوط به یک معرفی در خصوص مبانی پردازش سیگنال دیجیتال است. هدف اصلی ارایه دانش و نیز آشنایی با مبانی پردازش سیگنال دیجیتال بوده و برای طیف وسیعی از افراد علاقه مند به برنامه های پردازش سیگنال مناسب است.  اهداف آن شما را قادر به استفاده از مفاهیم پردازش دیچیتال کرده و از طریق آن می توانید شما منابع فنی در زمینه پردازش سیگنال دیجیتال  را بخوانید و پیش زمینه ای را برای مطالعه موضوعات و برنامه های پیشرفته در اختیار می گذارد.

پیش نیاز ها

 حساب دیفرانسیل و انتگرال پیشرفته و آشنایی با تئوری متغیر پیچیده مقدماتی.   آشنایی قبلی با تئوری سیستم خطی برای سیگنال های  زمان پیوسته، از جمله  تبدیل فوریه و لاپلاس نیاز است.  آشنایی با سیگنال های زمان گسسته، تبدیل زد و یا  تبدیل فوریه گسسته نیاز نیست

موضوعات آموزشی

  دوره آموزشی با  یک بحث در خصوص تحلیل و مدل سازی  سیگنال ها و سیستم های زمان گسسته شروع می شود از جمله بحث در خصوص  کانولوشن زمان گسسته،   معادلات دیفرانسیل، تبدیل زد و  تبدیل فوریه  گسسته. تاکید ویژه ای بر تشابهات و تفاوت های بین  سیگنال ها و سیستم های   زمان پیوسته و گسسته  شده است. این دوره اموزشی،  ساختار شبکه دیجیتال را برای پیاده سازی هر دو   فیلتر های دیجیتال  بازگشتی( پاسخ تکانه ای نامحدود) و غیر بازگشتی(  پاسخ تکانه ای محدود) مورد بررسی انجام می دهد.

 یک ملاحظه مهم در پردازش سیگنال دیجیتال،  طراحی فیلتر های دیجیتال مطابق با مشخصات  تجویز شده است.  از این روی مجموعه ای از چهار درس به  بحث دقیق  طراحی فیلتر دیجیتال برای هر دو فیلتر ها تخصیص داده شده است. در نهایت یک بحث  کلی از الگوریتم  تبدیل فوریه برای محاسبه تبدیل فوریه گسسته ارایه می شود.


جلسه اول
 
 

جلسه دوم
 
 

جلسه سوم
 
 
جلسه چهارم
 
 
جلسه پنجم
 
 
جلسه ششم
 
 
جلسه هفتم
 
 
جلسه هشتم
 
 
جلسه نهم
 
 
جلسه دهم
 
 
جلسه یازدهم
 
 
جلسه دوازدهم
 
 
جلسه سیزدهم
 
 
جلسه چهاردهم
 
 
جلسه پانزدهم
 
 
جلسه شانزدهم
 
 
جلسه هفدهم
 
 
جلسه هیجدهم
 
 
جلسه نوزدهم
 
 
جلسه بیستم
 
 
جلسه بیست و یکم
 
 
جلسه بیست و دوم
 
 
جلسه بیست و سوم
 
 
جلسه بیست و چهارم

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *