داده کاوی data mining

داده کاوی: داده کاوی چیست؟

مرور اجمالی

به طور کی، داده کاوی( که گاهی اوقات موسوم به کشف دانش یا داده است)، فرایند تحلیل داده ها از نقطه نظرات مختلف و خلاصه سازی آن به اطلاعات مقید است. اطلاعاتی را که می توان برای افزایش درامد، کاهش هزینه و یا هر دو مورد استفاده قرار داد. نرم افزار داده کاوی، یکی از ابزار های تحلیلی برای تحلیل داده ها است. این نرم افزار به کاربران امکان تحلیل داده ها را از ابعاد و زوایای مختلف، طبقه بندی آن و خلاصه سازی روابط شناسایی شده می دهد. از دیدگاه فنی، داده کاوی، فرایند یافت همبستگی یا الگو های میان چندین رشته در دیتابیس های رابطه مند بزرگ می باشد.

نواوری پیوسته

اگرچه داده کاوی یک اصطلاح نسبتا جدید است، با این حال فناوری یک اصطلاح جدید نمی باشد. شرکت ها از کامپیوتر های قوی برای پردازش حجم زیادی از داده های اسکنر سوپرمارکت و تحلیل گزارش های تحقیقاتی بازاری برای چندین سال استفاده کرده اند. با این حال، نواوری های مستمر در توان پردازش کامپیوتری، حافظه دیسک و نرم افزار های اماری به شدت موجب افزایش صحت تجزیه تحلیل ها ضمن کاهش هزینه شده است.

مثال

برای مثال، یک سوپر مارکت از ظرفیت داده کاوی نرم افزار اوراکل برای تحلیل الگوهای خرید محلی استفاده کرده است. آن ها کشف کرده اند که وقتی مردان پوشک را در روز پنج شنبه یا شنبه خرید می کنند، آن ها تمایل دارند آبجو نیز بخرند. تحلیل بیشتر نشان داده است که این خریداران معمولا خرید هفتگی از سوپر مارکت را در روز شنبه انجام دهند. در پنج شنبه، با این حال آن ها چند ایتم را خریداری می کنند. خرده فروش به این نتیجه رسیده است که مردان آبجو را برای اخر هفته خریداری می کنند. سوپر مارکت می تواند از این اطلاعات جدیدا کشف شده به شیوه های مختلف برای افزایش سود و درامد استفاده کند. برای مثال،آن ها می توانند ویترین ابجو را نزدیک ویترین پوشک قرار دهند. و، آن ها می توانند اطمینان حاصل کنند که ابجو و پوشک با قیمت کامل در پنج شنبه بفروشند.

داده ها، اطلاعات و دانش

داده ها

داده ها شامل هر گونه حقایق، اعداد و متونی هستند که می توانند توسط یک کامپیوتر پردازش شوند. امروزه، سازمان ها در حال انباشت طیف وسیعی از داده ها به فرمت ها و دیتابیس های مختلف هستند از جمله :

  • داده های عملیاتی یا تراکنشی نظیر فروش، هزینه، موجودی، و حسابداری
  • داده های غیر عملیاتی نظیر فروش صنعتی، داده های پیش بینی و داده های اقتصادی کلان
  • فرا داده ها، داده های مربوط به خود داده ها نظیر طرح دیتابیس منطقی یا تعاریف دیکشنری داده ها

اطلاعات

الگو ها، رابط و همبستگی های میان همه این داده ها می توانند اطلاعات را در اختیار بگذارند. برای مثال، تحلیل داده های نقطه تراکنش فروش خرده فروشی می توانند اطلاعاتی را در مورد نوع محصول فروشی و زمان آن ارایه کنند

دانش

اطلاعات را می توان به دانش مربوط به الگو های تاریخی و تغییرات آینده تبدیل کرد. برای مثال، اطلاعات خلاصه در خصوص فروش سوپرمارکت را می توان از حیث تلاش های تبلیغاتی برای ارایه دانش رفتار خرید مصرف کننده تحلیل کرد. از این روی، یک خرده فروش یا تولید کننده قادر به تعیین نوع گویه هایی است که بیشترین حساسیت را به تلاش های تبلیغاتی دارند.

انبار های داده ها

پیشرفت های بنیادین در جذب داده ها، توان پردازشی، انتقال داده ها و ظرفیت های ذخیره سازی و حافظه ای سازمان ها را قادر به تلفیق دیتابیس های مختلف در انبار های داده ها می کنند. انبار داده ها به صورت فرایند مدیریت داده های متمرکز و نیز بازیابی آن ها تعریف می شود. انبار داده ها نظیر داده کاوی، یک اصطلاح نسبتا جدید است اگرچه این مفهوم به خودی خود به مدت سال ها وجود داشته است. انبار داده ها یک چشم انداز ایده ال برای حفظ مخازن مرکزی داد ه های سازمانی است. متمرکز سازی داده ها برای بیشیته سازی دسترسی و تحلیل کاربر نیاز است. پیشرفت های فناوری مهم موجب شده است تا این چشم انداز به یک واقعیت برای بسیاری از شرکت ها تبدیل شود. و پیشرفت های دیگر در نرم افزار های تحلیل داده ها به کاربران امکان دسترسی به این داده ها را به طور رایگان می دهد. نرم افزار تحلیل داده ها، از داده کاوی پشتیبانی می کند.


دانلود رایگان درس داده کاوی دانشگاه اصفهان

 

جلسه اول

جلسه دوم

جلسه سوم

جلسه چهارم

جلسه پنجم

جلسه ششم

جلسه هفتم

جلسه هشتم

جلسه نهم

جلسه دهم

جلسه یازدهم

جلسه دوازدهم

جلسه سیزدهم

جلسه چهاردهم

جلسه پانزدهم

جلسه شانزدهم

جلسه هفدهم

جلسه هیجدهم

جلسه نوزدهم

جلسه بیستم


محصولات مرتبط

data mining package rapidminer weka big data

clementine training movie teaching

blank

blank

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *